Story Details

Governor Huntsman Forwards Nominees to the State Senate

News Release
July 11, 2005

Salt Lake City, Utah * Utah Governor Jon M. Huntsman, Jr., has forwarded the following nominees to the Utah State Senate for confirmation:

Board of Tourism Development:

* Steve Lindburg is appointed as a member of the Board of Tourism Development, a term to expire July 1, 2007.
* Hans Fuegi is appointed as a member of the Board of Tourism Development, a term to expire July 1, 2007.
* Bob Bonar is appointed as a member of the Board of Tourism Development, a term to expire July 1, 2007.
* Steve Burr is appointed as a member of the Board of Tourism Development, a term to expire July 1, 2007.
* Shelleice Stokes is appointed as a member of the Board of Tourism Development, a term to expire July 1, 2007.
* Jeff Robbins is appointed as a member of the Board of Tourism Development, a term to expire July 1, 2007.
* Bob Syrett is appointed as a member of the Board of Tourism Development, a term to expire July 1, 2007.
* Mona Given is appointed as a member of the Board of Tourism Development, a term to expire July 1, 2007.
* Frank Jones is appointed as a member of the Board of Tourism Development, a term to expire July 1, 2009.
* Camille Cain is appointed as a member of the Board of Tourism Development, a term to expire July 1, 2009.
* Georgianna Knudsen is appointed as a member of the Board of Tourism Development, a term to expire July 1, 2009.
* Colin Fryer is appointed as a member of the Board of Tourism Development, a term to expire July 1, 2009.
* Kim McClelland is appointed as a member of the Board of Tourism Development, a term to expire July 1, 2009.

Board of Parks and Recreation:

* Scott Parson is reappointed as a member of the Board of Parks and Recreation, a term to expire July 1, 2009.
* Joe Hull is appointed to replace Joe Judd as a member of the Board of Parks and Recreation, a term to expire July 1, 2009.
* Glenn Greenhaulgh is appointed to replace Norm Nielsen as a member of the Board of Parks and Recreation, a term to expire July 1, 2009.
* Lois Bulloch is appointed to replace Scott Truman as a member of the Board of Parks and Recreation, a term to expire July 1, 2009.
* Eli Anderson is appointed to replace Jeff Packer as a member of the Board of Parks and Recreation, a term to expire July 1, 2009.

University of Utah Board of Trustees:

* Timothy B. Anderson is appointed to replace Gary Crocker as a member of the University of Utah Board of Trustees, a term to expire June 30, 2009.
* C. Hope Eccles is reappointed as a member of the University of Utah Board of Trustees, a term to expire June 30, 2009.
* Scott Parker is appointed to replace Amy Hansen as a member of the University of Utah Board of Trustees, a term to expire June 30, 2009.
* Lorena Riffo-Jenson is appointed to replace Gloria Wilkinson as a member of the University of Utah Board of Trustees, a term to expire June 30, 2009.

Utah Valley State College Board of Trustees:

* Timothy R. Clark is appointed to replace John H. Zenger as a member of the Utah Valley State College Board of Trustees, a term to expire June 30, 2009.
* Karen L. Acerson is appointed to replace Jonathan Coon as a member of the Utah Valley State College Board of Trustees, a term to expire June 30, 2009.
* Doyle Mortimer is appointed to replace Melanie Bastian as a member of the Utah Valley State College Board of Trustees, a term to expire June 30, 2009.
* Carolyn Merrill is appointed to replace David Bradford as a member of the Utah Valley State College Board of Trustees, a term to expire June 30, 2009.

If you found this news piece interesting, please consider sharing it through your social network.