Skip Navigation

Governor appointees sent for Senate confirmation

Salt Lake City - Governor Jon Huntsman has submitted the following names to be confirmed by the Utah State Senate during its interim meeting June 21.

Board of Pardons and Parole:
Clark Harms is appointed to replace Don Blanchard as a member of the Board of Pardons and Parole, a term to expire February 28, 2010.

Real Estate Commission:
Kay Ashton is appointed to replace Maralee B. Jensen as a member of the Real Estate Commission, a term to expire June 30, 2010.

Radiation Control Board:
Dr. John Thomson is reappointed as a member of the Radiation Control Board, a term to expire July 1, 2010.
Elizabeth Goryunova is appointed to replace Linda Kruse as a member of the Radiation Control Board, a term to expire July 1, 2010.
Peter A. Jenkins is appointed to replace Karen Langley as a member of the Radiation Control Board, a term to expire July 1, 2010.

Health Data Committee:
Kim Bateman is reappointed as a member of the Health Data Committee, a term to expire June 30, 2010.
Leslie Francis is reappointed as a member of the Health Data Committee, a term to expire June 30, 2010.
Robert Huefner is reappointed as a member of the Health Data Committee, a term to expire June 30, 2010.
Gary W. Nordhoff is appointed to replace Mark Towner as a member of the Health Data Committee, a term to expire June 30, 2010.
Stephen J. Kroes is appointed to replace Ronald E. Casper as a member of the Health Data Committee, a term to expire June 30, 2010.
Douglas James Hasbrouck is appointed to replace Annette K. Herman as a member of the Health Data Committee, a term to expire June 30, 2010.

Utah Athletic Foundation Board of Directors:
John Bennion is appointed as a member of the Utah Athletic Foundation Board of Directors, a term to expire June 30, 2009.

Department of Community and Culture:
Palmer DePaulis is appointed as the Executive Director of the Department of Community and Culture.

Department of Administrative Services:
Richard Ellis is appointed as the Executive Director of the Department of Administrative Services.

Utah Science Technology and Research Governing Authority:
Dan Olsen is appointed as a member of the Utah Science Technology and Research Governing Authority, a term to expire June 30, 2008. Mr. Olsen is appointed by the President of the Senate. Dinesh Patel is appointed as a member of the Utah Science Technology and Research Governing Authority, a term to expire June 30, 2010. Mr. Patel is appointed by the President of the Utah State Senate. Charlie Precourt is appointed as a member of the Utah Science Technology and Research Governing Authority, a term to expire June 30, 2010. Mr. Precourt is appointed by the Speaker of the Utah House of Representatives. Jack Sunderlage is appointed as a member of the Utah Science Technology and Research Governing Authority, a term to expire June 30, 2008. Mr. Sunderlage is appointed by the Speaker of the Utah House of Representatives. Jim Dreyfus is appointed as a member of the Utah Science Technology and Research Governing Authority, a term to expire June 30, 2010. Mr. Dreyfus is appointed by the Commissioner for Higher Education. Scott Anderson is appointed as a member of the Utah Science Technology and Research Governing Authority, a term to expire June 30, 2010. Mr. Jackson is appointed by Governor. Hunter Jackson is appointed as a member of the Utah Science Technology and Research Governing Authority, a term to expire June 30, 2008. Mr. Jackson is appointed by Governor. Cathy A. Petti is appointed as a member of the Utah Science Technology and Research Governing Authority, a term to expire June 30, 2008. Ms. Petti is appointed by Governor.

Utah State University Board of Trustees:
David Johnson III is appointed to replace Douglas Anderson as a member of the Utah State University Board of Trustees, a term to expire June 30, 2009.

Real Estate Appraiser Licensing and Certification Board:
Ronald M. Smith is appointed to replace Jennifer Szczypkowski as a member of the Real Estate Appraiser Licensing and Certification Board, a term to expire July 1, 2010.
Ambria Spencer is appointed to replace Phillip J. Cook as a member of the Real Estate Appraiser Licensing and Certification Board, a term to expire July 1, 2010.

Judicial Conduct Commission:
Elaine E. Englehardt is appointed to replace Joe Judd as a member of the Judicial Conduct Commission, a term to expire June 20, 1010.

Securities Advisory Board:
Craig Skidmore is appointed to replace Henry Autry as a member of the Securities Advisory Board, a term to expire July 1, 2008.
Mark Pugsley is appointed to replace Robert Thorup as a member of the Securities Advisory Board, a term to expire July 1, 2010.
Tim Bangerter is appointed to replace John Jackson as a member of the Securities Advisory Board, a term to expire July 1, 2010.

Committee of Consumer Services:
Andrew Riggle is appointed to replace Ryan Atkinson as a member of the Committee of Consumer Services, a term to expire July 1, 2010. Robert McMullin is appointed to replace Kent Bateman as a member of the Committee of Consumer Services, a term to expire July 1, 2010.

If you found this news piece interesting, please consider sharing it through your social network.